Vyhledat název

cs

Pětitisícové vrcholy, mořské pobřeží, jedinečné památky svébytné kultury, gruzínská kuchyně a mimořádně příjemní lidé. To vše najdeme na území menším, než je naše Česko. Výprava na kole do Země pod Kavkazem byla fantastickým zážitkem.

 

Tak jako každý rok mě naléhavé volání divočiny zahnalo daleko na východ. Tentokrát do Gruzie, krásné hornaté země, vklíněné mezi Rusko na severu a Turecko, Arménii a Azerbajdžán na jihu. Nádherné bikové linie se nabídly v pohoří Svaneti a Adjara. Plánovaná trasa v mapě nakreslí obrovskou osmičku os severních hranic až k tureckým na jihu.

 

Na drsných kamenitých cestách dostává zabrat jak kolo, tak i zadnice. V některých oblastech je zásobování závislé na jediném kompetentním stroji – starém dobrém Gruzaviku. Projeli jsme nesčetně brodů, dlouhé úseky jsme se sápali na nejlehčí převod až do výšky 2623 m v sedle Zagar. Střemhlavé sjezdy zase čekají ze sedla Goderdzi do opuštěného údolí řeky Adjarisckali v tureckém pohraničí. Vzhledem k velkému převýšení a velké škále povrchů se mi opět velmi osvědčil terénní dříč - Virus XC s pneumatikami Continental X-Mountain.

 

Byla to solidní dřina v pedálech, na druhou stranu, vždycky je zde i v největší pustině možnost posedět a s místními nasávat atmosféru hor. V nelidském horku padlo hodně piv, melounů i čači. Není nad to, občas se jen tak ztratit v horách, bez signálu a bez stresu a omrknout, jak se v poklidu žije daleko od civilizace. Kolo je k tomuto účelu naprosto perfektní prostředek.

 

Bike 4ever!

 

Ruda Růžička

 

  

  

 

 

 

 

Zpět na výpis novinek