Vyhledat název

cs

Spoustu kol, které jsme navezli na prodejnu v Otrokovicích v rámci testování MTB kol jsem využil i ze soukromého hlediska a pozval dva kamarády k projížďce na Žlutavském kopci. Severní a východní strana tohoto kopce, která se v mapě nazývá Tresný, je protkána celou sítí trailů i vyloženě sjezdových tratí. Prozatím není zpracován žádný komplexní přehled sjezdových tras, nicméně jakousi orientaci získá návštěvník rychle. Obecně lze říct, že jde hlavně o trasy střední a vyšší obtížnosti.

K testování jsme zvolili 3 29“ kola, z toho dvě celopéra a jednoho pevňáka. Chceme otestovat co nejrozdílnější kola, proto volíme tři různé značky. První volbou je vítěz našeho skromného testu a to Superior Team XF 29 Issue (velikost M), druhé kolo, které beru do ruky je Scott Spark 920 (velikost M) a třetím testovaným kouskem je 4Ever Scanner X01 (velikost 21“) z loňského roku.

Pro přesun z prodejny pod kopec a následně i pro první blbnutí v terénu fasuji právě kolo 4Ever. Na velikost 21“ se mi zdá rám docela malý, což je zpočátku sympatické. Kolo je až neskutečně lehoučké a jízda po zpevněné cestě je opravdu radost. Hned na první uchopení 4Ever perfektně padl do ruky a skoro s dětinskostí se vyžívám v rychlé jízdě přes město. Žádná překážka, zídka nebo schody nejsou problém.

Kolo samotné je poskládané na karbonovém rámu s vidlicí Rock Shox Sid – rám je dostatečně tuhý, vidlice pracuje dobře. Výhodou je pohodlný lockout přímo z řídítek. Řazení zajišťuje sada SRAM X0, na zpevněné cestě mi trochu chybí těžší převod, ale cyklostezka skutečně není vhodná pro tohle kolo. K dispozici je sada 1×11, přičemž převodník má 34 zubů, zatímco SRAM kazeta 10 – 42 zubů. Je to snad poprvé, co jedu na kazetě, která má pouze 10 zubů. Tedy poprvé, co si to uvědomuji. Brždění je opět iniciováno systémem SRAM X0, účinnost je velmi slušná, hned si všímám pohodlných brzdových páček, jejichž ergonomii jsem bohatě využil ve sjezdech z kopce.

Celé kolo je vyšperkováno sadou výpletů Mavic Crossroc. Jejich váha i vyvážení jsou vynikající. Slabinou je ovšem osazení sadou plášťů Schwalbe Thunder Burt Performance. Na kostkách ve městě, v lehčím terénu, štěrkové cestě nebo v rovinatějších pasážích není rychlejšího kola v našem testu. Běda však cyklistovi, když se rozhodne vyrazit do prudkého kopce, bláta nebo sjezdu. Pláště v lese dosti podkluzují, v kombinaci s větší velikostí rámu mám docela problém s ovládáním kola. Do nejprudších padáků se upřímně bojím a raději sejdu pěšky.

Celkově kolo 4Ever Scanner 29 X01 hodnotím jako překvapení testu. Jde o neobyčejně rychlé a lehké (výrobce uvádí hmotnost 9,9 kg) kolo do lehčího terénu s hravým projevem. Pokud Vás lákají dlouhé vyjížďky po lesích a stráních, je to parádní volba. Kamarádům, kteří jsou vyšší než já, kolo sedlo mnohem lépe a oba se shodli, že je to jasný vítěz testu. Kompletní specifikace naleznete pod tímto odkazem, více informací dostupných kol ze série 4Ever Scanner najdete zde.

Celková známka, kterou tento model obdržel v našem testu je 1,6. Společně s dalšími koly tak obsazuje krásné bronzové místo a mezi hardtaily je dokonce první!

Zpět na výpis novinek