Vyhledat název

cs

Dámská kola 4Ever

V naší holčičí Dámské zóně jsem si tentokrát vzala na mušku kolekci jedné z největších domácích značek, a sice 4Everu. Tento výrobce z moravské Studénky mě v poslední době zaujal velmi promyšlenou koncepcí, kdy u řady svých, nejen dámských modelů nabízí kvalitativně o třídu vyšší zapletená kola, nežli je zbytek jejich osazení. Právě minimalizace klíčové obvodové hmotnosti kol a plášťů je v reálu opravdu citelná, zvlášť jedná-li se o devětadvacítky, které si hmotnostní redukci zasluhují již z principu. V případě aktuální dámské kolekce 4Everu na tento promyšlený koncept sází hned dvojice devětadvacítek Hazard L 29“ a Fever l 29“, já bych ovšem ráda celou řadu MTB Lady na následujících řádcích představila jako celek.

 

4Ever Red Hot 27,5 Lady

Vítaný detail všech modelů představuje výrazný sloping, tedy geometrie s nepřehlédnutelným snížením horní trubky, usnadňujícím nasedání i sesedání. Tentýž prvek se opakuje napříč celou řadou MTB Lady. U 29“ modelů je důležitá i zalomená sedlová trubka, pro dosažení kratší zadní stavby. Snaha o redukci hmotnosti je patrná i z použití vzduchových odpružených vidlic hned u čtveřice modelů, a sice v cenové relaci již od nějakých osmnácti tisíc. Tento fakt má logicky vliv i na snadné nastavení odpružení přesně na hmotnost konkrétní jezdkyně, což zdaleka nebývá ve dvacetitisícové třídě pravidlem. Podobně se přemýšlelo s volbou sportovních, ovšem výrazně komfortních dámských sedel, gripů nebo obutí kol. Vzorek plášťů byl u všech modelů volen s ohledem na jejich co nejlepší odvalování, současně však optimální adhezi v terénu.

 

Vanessa 29 Lady

Nyní ale už k jednotlivým zástupcům kolekce MTB Lady. Začnu tím nejluxusnějším, a sice již výše zmíněným modelem Hazard L 29“, s maloobchodní cenou 25 990 korun a mixem dílů Deore XT a Deore. Tato devětadvacítka vsadila na lehký duralový rám s typickými konstrukčními prvky a zkrácenou geometrií, jež se opět prolíná celou dámskou kolekcí 4Everu. 29“ bike spoléhá na vidlici Rock Shox 30 Silver se stovkovým zdvihem a dálkovým ovládáním lockoutu. Převody 2x10 jsou v této čistě sportovní třídě samozřejmostí a nabídnou ideální rozsah pro roviny i kopce. Hydraulické brzdy Shimano s kotouči průměru 180/160 mm jsou stejnou sázkou na jistotu jako zbylá kombinace dílů. Tím hlavním je zde nízká hmotnost 12,5 kg, což je hodnota běžná u podstatně dražších kol, než je Hazard 29“ Lady. Výrazná hmotnostní úspora je zde chytře dosažena lehoučkými ráfky Mach1 Lightweight, s nejlehčí verzí plášťů Schwalbe Thunder Burt Performance – zkrátka na tom, co se točí, což má logicky hodně pozitivní vliv na jízdní vlastnosti.

 

Hazard 29 Lady

Následuje prakticky jen o něco dostupnější obdoba předchozího modelu, v nepřehlédnutelném modrém odstínu, s konstrukčně shodným rámem a především totožnými zapletenými koly i luxusními plášti. Model Fever L 29“ za 20 990 korun opět spoléhá na střední třídu komponentů Shimano, doplněnou přehazovačkou Deore XT a převody 3x9. Zde se již předpokládá, že bike nemusí sedlat čistě sportovní jezdkyně, a univerzalitu z hlediska použití proto navyšuje i převodová kombinace 3x9. Brzdy Shimano i velikost kotoučů, to vše je totožné s výše představeným modelem, oproti němuž zde vpředu pruží sice opět vzduchová vidlice, ovšem tentokrát s logem Suntour, konkrétně model XCR Air, opět s ovládáním lockoutu z řídítek. Hmotnost tohoto kola jen těsně převyšuje dvanáct a půl kila.

Poslední dámskou devětadvacítkou je Vanessa L 29“, rovněž postavená na totožném rámu jako dva předchozí modely. Mimochodem, tento rám byl pro sezónu 2019 kompletně přepracován a zaujme jak efektní kónickou hlavou, tak třeba zploštěním horní trubky. Vanessa s cenovkou 17 990 korun a výrazným růžovofialovým odstínem spoléhá na totožnou vzduchovou vidlici jako vyšší model Fever L 29“. Díly v kvalitativní úrovni Deore/Alivio využívají na převody 3x9 a k tomu spolehlivé hydraulické kotoučovky Tektro Auriga s kotouči 180/160 mm.

Fever 29 Lady

 

Tím jsme se od devětadvacítek přenesli k průměru kol 27,5“, na nějž spoléhají modely Fever L 27,5“, Red-Hot L 27,5“ a nakonec Melody L 27,5“. Ale pěkně popořadě. Fever L 27,5“ je vlastně jen „zmenšenou“ obdobou shodně pojmenované dámské devětadvacítky, takže stejně jako ona spoléhá na kombinaci dílů Deore a Deore XT, doplněnou o vzduchovou vidlici XCR Air a kotoučovky Shimano. Líbivou černo-růžovou  grafikou je bike téměř shodný s nejdražší devětadvacítkou dámské řady, přičemž cena je tentokrát 20 990 korun – stejně jako u 29“ verze Fever L.

Poslední dvojice modelů Red-Hot L 27,5“ a Melody L 27,5“ již s cenovkami 14 990 a 12 990 korun míří do nižší střední třídy, zpracováním rámů, použitými designy či skvěle funkčními komponenty mají ovšem blízko k čistě sportovním modelům. Sice zde již nalezneme dostupnější pružinové vidlice, ovšem v případě brzd se stále spoléhá na osvědčenou hydraulickou klasiku Tektro Auriga a rám s označením Alu New WM 7005 je také zcela totožný s výše postaveným modelem Fever L 27,5“. A to jak komfortní dámskou geometrií, tak i designově nepřehlédnutelnou (semi)kónickou hlavou či precizně tvarovanými zadními patkami. Výrobce si navíc zakládá na detailech, proto i na těch nejdostupnějších dámských modelech najdeme nadstandardně zpracované komponenty kokpitu, sedlovky, sedla nebo do ruky velmi příjemné gripy. Za velice rozumnou volbu pak považuji třeba i pláště Impac Smartpac.

 

Fever 27,5 Lady

4Ever má sice u dámské kolekce již několik sezón povedenou grafiku i barevné kombinace, ale pro rok 2019 to designer Lukáš Sulovský posunul ještě o několik příček výše. Základní grafika vychází z minulých kolekcí, je však vyšperkována několika detaily, které objevíme až při pohledu zblízka. Určitou tradicí je i podpis designéra na rámu, což je také velmi pěkný detail.

 

(zdroj: www.cykl.cz)

 

Zpět na výpis novinek