Vyhledat název

cs

Na etapový přejezd východních Dolomit jsem tentokrát zvolil svižnou sedmadvacítku 4E VIRUS XC. Na místní dvoutisícová sedla je to jednoznačně skvělá volba.

Grand Tour je možné objet v obou směrech (ve směru hodinových ručiček i opačně), délka je 342 km s převýšením 7857 m až 8897 m. Východní Dolomity nabízejí nádherné bikové trasy ve čtyřech oblastech Val di Fiemme, Val di Fassa, Primiero a Valsugana. Trasy tohoto cyklistického projektu mají tři obtížnosti a klikatí se i kolem horských masívů Latemar, Catinaccio a Sella, díky nimž nechybí pořádné stoupáky na dokonalé prověření fyzičky.

Kromě sápání se do mohutných stoupáků, je samozřejmě ve výšce nad 2000 m také na co koukat. Pohoří Lagorai nebo Pale di San Martino, které Unesco uznalo za „Dědictví lidstva“. V červnu je to ještě bez podpory lanovek celkem pěkná fuška, ale kdo by se nechtěl ve výjezdech pěkně z plných plic nadýchat horského vzduchu. Kromě lanovek je před hlavní sezonou zavřena i většina horských chat po cestě. Jediné, kde vám natočí osvěžujícího Radlera, jsou zpravidla až vrcholové chaty ve větších sedlech. Což je kromě dechberoucích výhledů, další motivací k nekonečnému stoupání. V sedle Costalunga zaparkujete svůj zaprášený bike hned vedle nablýskaných chopperů. A s potetovanými ridery pak svlažíte hrdlo několika doušky (či tupláky) místnío Radlera.

Na kopcích je krásné to, že co nastoupáte, to si na druhé straně zase pěkně po kořenech sjedete dolů. A terény ty jsou tady opravdu hodnotné. Tady by se zadní odpružení 4E Viruse SXC rozhodně velmi dobře zúročilo. Chvílemi se řítíte po kamenech a kořenech, možná s podobnými pocity, jaké mají elitní kolegové bikeři na světových pohárech. V dolomitských pěti etapách si bohatě poladíte vytrvalost, stejně jako techniku v členitém terénu. Mohu jedině vřele doporučit, ať už na rozehřátí před sezonou, tak i na pořádný vícedenní biking uprostřed léta. Klima v sedlech je velmi příznivé a ve sjezdech zvláště. Terény ve Val di Fassa a Val di Fiemme, nabízejí obrovský potenciál nejen pro zimní běžkové cross country, ale i pro parádní biking. Takže kultovní túru Dolomity Grand Tour je potřeba rozhodně zažít. Podávejte v kombinaci s dobrým bikem a skvělou partou. Pak je tento povedený koktejl (i bez ledu) naprosto brilantní.

Biku zdar!
Ruda Růžička

 

Více fotografií a info:  http://www.kudrna.cz/zajezd/dolomity-grand-tour.html    

Zpět na výpis novinek