Vyhledat název

cs

4Ever Inspeed Disc

Tento článek byl otištěn v časopise Cykloservis 21/2016

Z kolekce 4Ever 2017 jsme si do testu vybrali nejkvalitnější „duralový“ krosový model nazvaný Inspeed Disc, s cenovkou 24 990 korun. Jeho živý design dobře koresponduje s vyloženě sportovní povahou kola, přestože je zde uděláno maximum i pro komfort jezdce. Na první pohled by se mohlo zdát, že vzpřímenější, hodně pohodlný posed bude v rozporu se svižnější jízdou, není tomu ovšem tak – v reálu se příjemné nastavení a celková sportovnost vůbec nevylučují. Před sebou tedy máme kros schopný najet větší kilometrovou dávku za současného, téměř až rozmazlujícího komfortu, který o to více vynikne mimo asfalt. Netvrdíme, že Inspeed Disc se v tomto ohledu může rovnat biku, to ani není možné, ale mezi konkurenčními krosy skutečně vyniká značnou univerzalitou z hlediska použití. Prostě zdařilý všeuměl, jenž se nedá přehlédnout díky výrazným logům i grafice rámu, navíc s perfektně fungujícím osazením.

Crossové kolo 4Ever Inspeed

Duralový rám se díky kratšímu přednímu trojúhelníku i použitému slopingu již na pohled tváří velmi kompaktně, což v našem případě ještě podtrhla nej- menší testovaná velikost sedmnáct palců. U rámu ze slitiny 7005 nelze přehlédnout pro lace jednotlivých trubek, přesto lze konstatovat, že se 4Ever vydal spíše cestou minimalismu, což určitě chválíme. Doba všemožně, a mnohdy i zbytečně zohýbaných vzpěr zadních staveb je nenávratně pryč, a jednotlivé značky se v tomto ohledu již nepředhánějí, kdo udělá efekt- nější esovité zakřivení – namísto toho si uvědomují, že většina podobných řešení v reálu znamená spíše jen gramy navíc, namísto skutečného zlepšení jízdních vlastností. I tak ale Inspeed Disc využívá trojúhelníkový pro i horní a vejčitý průřez spodní trubky, jež vpředu doplňuje hlava s integrovanými ložisky, a na opačné straně rámu pak spíše konvenčně tvarované patky. Na té levé nalezneme IS úchyt brzdového třmenu, tedy už lehký konstrukční přežitek, ovšem ničemu nepřekážející.
Klasikou je i provedení můstků zadní stavby, u níž nechybí ani horní či dolní závity pro nosič. Podobně bezproblémová bude montáž dlouhých blatníků, takže lze z tohoto krosu celkem snadno udělat praktického „cesťáka“, třeba na dennodenní dojíždění do zaměstnání. Vyloženě prakticky je vyřešeno také kompletně vnější vedení řadicích lanek i hadičky zadní brzdy – v tomto ohledu 4Ever jistě potěší mechaniky.

Osazení bylo zvoleno s ohledem na maximální spolehlivost a uživatelskou nenáročnost. Vzduchová odpružená vidlice Suntour NCX-D Air disponuje dálkovým ovládáním lockoutu, což bude na sportovněji střiženém krosu jistě často používaný dopl- něk. Samotná miniaturní zdvojená páčka uzamykání vidlice je navíc z hlediska ergonomie i lehkosti ovládání naprosto dokonalá, a mnohé luxusnější odpruženářské značky mohou Suntouru v tomto ohledu jen závidět. Ani ostatní komponenty se nenechají zahanbit, zvlášť nalezneme-li vzadu luxusní měnič Shimano Deore XT, jemuž sekundují přesmykač i řazení Deore. Z téže sady pocházejí rovněž kliky s tisícihrannou osou Octalink a naprosto ideální skladbou převodníků 48/36/26, nabízející jak potřebnou rychlost na rovinách, tak i vyloženě lehké převody v horských stoupáních či nepříliš technickém terénu. „Trojplacka“ je v tomto ohledu podle našeho názoru zkrátka stále nepřekonatelná, ať už jde o kros, či bike. Jakékoli připomínky nelze mít ani k brzdám Shimano M396 nabízejícím optimální výkon a uživatelskou nenáročnost, neřkuli přímo bezúdržbovost. Jako nezničitelné se tváří také ráfky Mach1 640 Disc, obuté do značně univerzálních plášťů Schwalbe CX Comp. Dvojice písmen CX značí logicky cyklokros a právě s ním má použitý dezén co do činění – je velmi rychlý na zpevněném podkladu a současně použitelný v lehčím terénu, není-li větší mokro. Pochvalu si od nás odnášejí také vlastní komponenty DNA, náležící přímo ke značce 4Ever. Ať už svou pozornost zaměříme na představec či sedlovku, všechny díly s matnou povrchovou úpravou vypadají hodně dospěle. Do celkového komfortního ladění kola výborně zapadá i sedlo Selle Royal, jež je vyloženě laděné pro rozmazlování našeho pozadí, a to na kratších i delších tratích.

Inspeed, síla v rychlosti

Jak jsme již zmínili výše, s rychlostí testovaný kros o hmotnosti 12,95 kilogramu rozhodně nemá problém a zvlášť v případě, kdy nafoukneme kola na nějakých čtyři a půl baru, nás svižnou jízdou dokáže skutečně mile překvapit. Svůj díl na tom má samozřejmě nepříliš vysoká obvodová hmotnost kol obutých do 40mm širokých plášťů, stejně jako naprosto bezchybná tuhost rámu, nabízející perfektní přenos energie.

Jako ideální jsme shledali celkové ladění geometrie, jež dokáže být velmi klidná a nezáludná při jízdě přímým směrem, a přitom v případě potřeby zatočit byla reakce kola naprosto bezprostřední. Inspeed Disc tak patří mezi čistě sportovní krosy, s nimiž nás jízda dokáže bavit, a to přesto, že při prvotním usednutí jsme měli pocit, že zde byl alfou a omegou hlavně vysoce komfortní posed. Ten zde nechybí, ale skutečně není upřednostněn na úkor svižné jízdy. Aerodynamický odpor související se vzpřímenější pozicí sice nelze oklamat, a vyšší rychlostní průměry si proto logicky řeknou o snížení řídítek, ale pocit příjemné odezvy na každé šlápnutí do pedálů byl cítit prakticky v jakémkoli režimu. Sympatické je, že se konstruktéři kola nerozhodli jít cestou extrémně krátkých představců či zbytečně širokých řídítek, čímž je sportovnost ještě podpořena.

Jako celek působí Inspeed Disc velmi vyváženě a příjemně, což potvrdí třeba i jízda ze sedla bez nutnosti přetahování se s řídítky nebo schopnost poprat se s lehčím terénem. Na závěr ještě pár slov k jízdnímu komfortu – v tomto směru je velkou výhodou vidlice, jež v praxi umí být citlivá a dokáže využít většinu svého zdvihu, přitom její zamčení či odemčení můžeme aktivovat klidně každých deset sekund. Pohodlí byla přizpůsobena třeba i volba anatomicky tvarovaných gripů či skvělého sedla. Zde zkrátka není prostor ke kritice.

Technické specifikace

Rám: ALU 7005TB
Vidlice: Suntour NCX-D Air RLO
Kliky: Shimano Deore, 48/36/26 Brzdy: Shimano M396, 140mm Řazení: Shimano Deore
Přehazovačka: Shimano Deore XT Přesmykač: Shimano Deore
Kazeta: Shimano CS-HG50 11–36 (10) Náboje: Shimano M35
Ráfky: Mach1 640 Disc
Pláště: Schwalbe CX Comp 40mm Řídítka: DNA Sand Blasted Představec: DNA Sand Blasted Sedlovka: DNA Sand Blasted
Sedlo: Selle Royal
Pedály: Union SP-600
Hmotnost: 12,95kg (vel. 17")
Cena: 24 990Kč

Podívejte se na další crossová kola 4Ever

Zpět na výpis novinek