Vyhledat název

cs

Novinky pro rok 2019

Autor: Petr Bureš www.mtbs.cz

4Ever patří mezi největší české výrobce jízdních kol. Kvůli tomu v minulosti hned několikrát rozšiřoval plochu svých provozů v rámci svého areálu ve Studénce. Málokdo už ale ví, že většina výrobní kapacity této firmy je určena pro montáž bicyklů pro jiné značky, zejména ty zahraniční a většina z nich jsou navíc elektrokola.

 

"Radim Brož: Elektrokola ostatní výrobu převálcovala."

Samotná značka 4Ever tak ve výrobních plánech a kapacitách zaujímá pouze minoritní podíl a z pohledu firmy by se mohlo s trochou nadsázky říct, že jde o takové hobby majitelů firmy. A jak každý jistě ví, tak hobby děláte, protože vás to baví, a kdyby vás to bavit přestalo, najdete si jiné. A u 4Everu letos po zhlédnutí všech novinek a poslechnutí si informací o nich musím říct, že přicházejí změny, které přesně vystihují to, co popisuji o pár řádků výše.

Ve stručnosti, kromě nového špičkového karbonového hardtailu přichází 4Ever s výraznou změnou a hlavně zjednodušením designu, novými barvami, ale i úplně novými modely, na kterých evidentně zkouší, jak je přijmou zákazníci před tím, než z nich případně udělají běžnou záležitost. Posilují dětská resp. juniorská kola, což je trend i u jiných značek u nás a mnoho nového je i mezi elektrokoly. Pojďme se teď na nejzásadnější novinky podívat podrobněji.

Komplet nový Scanner

Nechci se příliš opakovat, ale 4Ever, ačkoliv má hodně širokou škálu prodejných kol v cenově příznivých kategoriích, nabízí i opravdu špičkově vybavená karbonová kola za mnoho desítek tisíc. A právě do této kategorie patří hlavní novinka letošního roku, X-Country hardtail Scanner.

Předchozí generace tohoto modelu měla za sebou už nějaký ten křížek, a proto došlo letos na velkou generační obměnu, v rámci které dostal bike kompletně nový karbonový rám vyrobený z High Modulus karbonových vláken.

Tvarově jde o čistější jednodušší design než u předchůdce. Trubky mají oválnější průřez a zadní stavba rovnější linie především u zadních patek. Nově je zde boostová zadní pevná osa a zmizel i zpevňující trojúhelník u sedlové trubky.

Středové složení je v rámu uchyceno díky PressFit standardu a celkové tuhosti kola pak napomáhá i robustní spodní rámovka spolu s rozšiřující se sedlovou trubkou těsně nad středovým složením. Nové je také vnitřní vedení kabeláže s tím, že se zde stále počítá s možností použití přesmykače, ke kterému je připraven přední přívod, tak zvaný sideswing.

Hlavní novinkou je však u tohoto modelu kompletně nová geometrie s hlavovým úhlem 69° a sedlovým 74°, přičemž rám se protáhl na délku a do vínku dostal univerzálnější 120mm zdvih přední vidlice. Poprvé v historii zde také převládají jednopřevodníkové pohony nad specifikacemi s přesmykačem. V rámci pěti modelů Scanner je poměr 3:2 ve prospěch jednopřevodníků, přičemž vše je výhradně v rukou japonského Shimana.

Exklusivní nejdražší Scanner je kompletně na novém Shimanu XTR 1x12 a vychází na 104 990,-Kč. Naopak nejlevnější Scanner pořídíte na mixu Shimana SLX a XT za 55 990,- Kč. I v základu se má ale bike vejít pod 11 kg, což je hodně slušná hodnota vzhledem k jeho ceně.

Virusy končí a s tím i drahé sedmadvacítky

Jistě si pamatujete, že měl ještě loni 4Ever ve své nabídce biky označené jako Virus SXC resp XC. Tímto označením se pyšnily jednak celoodpružené, jednak pevné karbonové X-Country biky, na kterých 4Ever stavěl své vlajkové lodě. Jenomže v obou případech šlo o 27,5" modely, o které v posledních několika letech v této kategorii prakticky již není zájem a 4Ever tak na tento trend reaguje podobně jako většina ostatních značek, a to tím, že je prostě stahuje bez náhrady ze své nabídky a soustředí se v této kategorii výhradně na 29" Scannery a dostupnější Inexxisy.

A co se týče celoodpružených kol, zatím nemůžeme říct nic bližšího, ale máte se na na co těšit.

 

Zpět na výpis novinek