Vyhledat název

cs

TEST: 4EVER ENNYX 1

4Ever byl první českou značkou, která se pustila do výroby elektrokol s Brose pohonnou jednotkou a BMZ integrovanými bateriemi. To samo o sobě bylo překvapením, protože značek, které mají možnost a patřičnou certifikaci pro montování těchto pohonů, zas tolik na světě není. Mimochodem, u nás se s motory od Brose ve větším rozsahu setkáváte především díky firmě Specialized, která pro své modely LEVO vyvíjí pohony právě s firmou Brose.

Autor: Petr Bureš, mtbs.cz

4Ever byl první českou značkou, která se pustila do výroby elektrokol s Brose pohonnou jednotkou a BMZ integrovanými bateriemi. To samo o sobě bylo překvapením, protože značek, které mají možnost a patřičnou certifikaci pro montování těchto pohonů, zas tolik na světě není. Mimochodem, u nás se s motory od Brose ve větším rozsahu setkáváte především díky firmě Specialized, která pro své modely LEVO vyvíjí pohony právě s firmou Brose.

Rám nového Ennyxu je postavený a navržený pro plnou integraci jak baterie, tak elektromotoru. Ten je umístěný v ose spodní rámové trubky a bezprostředně tak navazuje na hranatý profil spodní rámovky, který v sobě ukrývá prostor pro 500Wh baterii nacvaknutou z vrchní části této trubky. Nevýhodou tohoto řešení je snad pouze nemožnost instalovat na spodní rámovku košík na láhev, protože všechno ostatní už patří mezi výhody.

 

Těmi je jednak lepší odolnost baterie proti nečistotám a především možnost umístít přímo na ni indikátor nabití či spouštěcí tlačítko systému.

Nabíjecí konektor je pak vyvedený v přední části rámu po levé straně, přímo na konci baterky, takže rovněž není vystavován větším blátivým nánosům pocházejícím z provozu biku.

Co se týká konstrukce a technologií rámu, tak jde vcelku o klasiku. Svařen je z hliníkových trubek ALU 7005 a nadesignován tak, že hlavovka drží v podstatě jen v masivní spodní rámovce, zatímco horní rámová mírně za hlavou přiohnutá trubka je navařena shora do tohoto plochého profilu.

Výrazný sloping biku najdete i u testované největší velikosti 21", ale u menších rámů je ještě výraznější, což nejenom snižuje těžiště, ale přispívá k lepšímu pocitu a kontrole nad kolem.

Samozřejmostí jsou pak boostové patky na zadní stavbě a rovněž boostové i přední kolo. Pohodlnější koncepci pak potvrzuje ještě vyšší zdvih přední vidlice, který disponuje přesně 120 mm.

Kabeláž k zadní brzdě a přehazovačce je tažena vně rámu po spodní straně horní rámovky a následně pak horních vzpěrách zadní stavby. Jediné, co je vedeno vnitřkem spodní rámové trubky, je kabeláž pohonu resp. k LCD displeji na řídítkách.

Shimano v pozadí

Podíváme-li se na tabulku specifikace tohoto kola, vévodí jí pochopitelně pohon Brose Drive Unit spojený s integrovanou baterií s kapacitou 500 Wh. Nominální hodnoty jsou pro všechny elektropohony používané na elektrokolech stejné, to jest výkon 250W a maximální rychlost 25 km/hod.

Systém Brose se pak svým napřevodováním blíží Shimanu STEPS, protože je vpředu osazený převodníkem se 36 zuby. Vzadu mu pak sekunduje jedenáctipastorková kazeta Shimano CS-M7000 s rozsahem 11-46z. O změnu jedenácti převodových stupňů se pak stará komplet Shimano SLX řadící páčky a XT přehazovačky, víc tu ohledně pohonu od japonského giganta nenajdete, protože kliky a převodník už pocházejí od italského FSA.

Shimano nicméně dodalo ještě boostové náboje M6010, na kterých jsou zapleteny ráfky MACH1 Neo DISC 29". Obuty byly v případě testbiku do Schwalbe Smart Sam plášťů v rozměru 29x2,25" s tím, že jak se zmíním později, měli jsme k dispozici i alternativní pluskový set kol rovněž na pláštích Schwalbe.

A kamarádství se Shimanem pak pokračuje také ve formě osazených kotoučovek BR-MT500, u kterých byla zvolena optimální kombinace kotoučů 180 mm vpředu a 160 mm vzadu

Největší konkurent Shimana, americký koncern Sram, se na tenhle bike prosadil pouze s odpruženou vidlicí Rock Shox Reba RLO ve specifikaci pro 29" kola a se zdvihem 120 mm, kterou lze blokovat páčkou z řídítek.

Většinu ostatních komponentů si 4Ever pak už dodává z vlastních komponentových zdrojů pod značkou 4EX. Typicky jde o hliníkový představec, řídítka i sedlovku. Ta je pak zakončena celkem sportovně střiženým sedlem Selle Italia X1.

Konkurenční srovnání

Do dnešní srovnávací tabulky jsme si schválně vybrali konkurenty z širokého spektra značek. Hlavním parametrem pro výběr byla integrovaná baterie. Porovnejte sami, jak jsou na tom domácí Apache, německý Focus a francouzský Lapierre se svými elektrickými hardtaily v této cenové kategorii.

Elektropohoda

Nabídka elektrokol neustále roste. Valí se na nás doslova od všech firem, a to v nejrůznějších variacích zasahujících v podstatě kompletně celou škálu jízdních stylů. Testovaný 4Ever možná na první pohled vypadá agresivněji a dravěji, než ve skutečnosti opravdu je, ale o to víc mě zajímalo, jak a s čím chce tahle novinka ze Studénky oslovit české zákazníky.

Od Ennyxe jsem čekal mnohé. V něčem má očekávání potvrdil, v něčem naopak dost překvapil. Hned v úvodu musím říct, že jedním z hlavních důvodů, proč jsem si Ennyxe vzal do testu, byl jeho pohon. Dominance Bosche, Shimana a Bafangu u většiny výrobců totiž v poslední době docela zastiňuje kvality velkého německého hráče na poli s elektrokoly, kterým je Brose, a mě proto o to víc zajímalo srovnání toho, jak tenhle pohon v reálu funguje, a v čem se liší od výše zmiňovaných.

Proto se v popisování vlastností a zkušeností s tímto elektrobikem primárně zaměřím právě na elektropohon a ne na to, jak funguje třeba řazení nebo vidlice, protože to v tomhle případě vlastně nejsou zásadní věci.

V první řadě si pojďme říct, že jsem si ve 4Everu domluvil takovou specifickou věc, a to, že jsem ke kolu osazeném 29" pneumatikami dostal ještě krabici s druhým párem pluskových sedmadvacítek. 4Ever totiž tenhle ebike nabízí jak s 29", tak 27,5" pluskovými koly za stejnou cenu a vy si tak v podstatě můžete vybrat, která verze vás osloví víc.

První fáze testování probíhala na sériově osazených devětadvacítkách a tady musím říct, že bych asi opravdu bez výhrad podepsal úvodní slogan "Kola pro pohodlnější vyjížďky", kterým 4Ever charakterizuje své ebiky.

Ennyx rozhodně nemá závodní ambice v tom slova smyslu, aby nabízel nějak extra aerodynamickou pozici s nízko položenými řídítky a sedlem vysoko nad úrovní kokpitu. Naopak i když jsem si vybral do testu největší z nabízených velikostí, která odpovídá 21", ocenil jsem opravdu komfortní pozici a kontrolu nad bikem, které dominoval na první pocit výše umístěný kokpit. Ano, jednu výtku bych k němu měl, a to, že by si bike rozhodně zasloužil výrazně širší řídítka, protože pouze 720 mm široká sériově osazená rovná řídítka prostě k modernímu elektrobiku nepasují. Ne že by se jejich prostřednictvím kolo nedalo krotit, ale přeci jen třeba alespoň takové 760ky by k němu pasovaly lépe.

Komu nevyhovuje vyšší posazení kokpitu, má v tomhle případě poměrně dost možností, jak ho snížit, protože 4Ever schválně dává pod představec podložky ve výšce 40 mm, které umožňují poměrně velkou flexibilitu v nastavování. Když už jsme u toho kokpitu, tak moje osobní preference by mířily ještě směrem ke kratšímu představci, který by nabídl víc hravosti a jistoty v ovládání kola. Nic naplat, od elektrobiků prostě každý očekává trošku něco jiného, a co může vyhovovat cestovatelům a starším ročníkům, nemusí úplně sedět skákačům a těm, kteří neberou ebike jako dopravní prostředek, ale jako zábavnou hračku na vyblbnutí se.

Je to držák

Samotný rám je postavený s jasným cílem; nabídnout stabilitu a jistotu jak ve výjezdech, tak při jízdě z kopce dolů. Vidlice je tak akorát položená, žádný sjezdák od toho neočekávejte, ale plusem nastavení je i čitelné a hbité ovládání biku, který se určitě nebude snažit vás při sjezdu první meze vyslat přes řídítka.

Obrovská baterie integrovaná do spodní rámové trubky o sobě nedává prakticky vědět. Necvaká ani nijak nerachtá, identifikátor nabití je přitom snadno čitelný v horní části spodní rámové trubky a také nabíjecí konektor je snadno dostupný díky nevelké vzdálenosti od hlavové trubky.

Výhodou Brose motorů odjakživa bylo, že byly od první chvíle konstruovány pro integraci do rámů, a proto nevytvářeli nevzhledné "bakule" kolem středu jako například starší Bosch. Jejich tvar navíc příliš neomezuje konstruktéry při potřebě využít krátké zadní stavby. V tomhle případě ale dostal rám do vínku delší zadní stavbu schválně a ne proto, že by nemohla být výrazně kratší. Pro komfortněji pojaté ebiky je totiž důležité, aby se ve stoupáních i s méně technicky zdatným pilotem pokud možno nezvedala na zadní kolo. Přednost zde právě dostává zmíněná stabilita a schopnost držet stopu před agilním řezáním zatáček a častou prudkou změnou směru. Ostatně dnes je nabídka natolik široká, že nabízí samozřejmě i takové biky, ovšem tady je cílovkou někdo jiný.

Klidná síla

Poté, co jsem vyzkoušel několik různě prudkých výjezdů a v nich pak všechny nabízené režimy, musím konstatovat, že zvolený motor a jeho charakteristika přesně odpovídá charakteru rámu. Možná to bude znít jako klišé, ale "klidná síla" přesně vystihuje jeho charakter.

Zatímco Shimano zejména u svého Boost režimu doslova popichuje jezdce k tomu, aby popustil uzdu vlastním schopnostem a nechal splašených 700W špičového výkonu posílat impulzivně na zadní kolo, Brose jako by lineárně přidává na výkonu v jednotlivých režimech dopomoci, ale v žádném z nich, ani v tom nejsilnějším, nepouští tolik výkonu tak skokově do zadního kola. Ano, dokáže vás hnát vpřed hodně velkou silou, ale očekává to samé i od vás, resp vašich nohou. Pokud máte správně zařazeno a nesnažíte se o hektickou změnu převodů naráz, můžete bez problémů zdolat i opravdu hustá stoupání. Pokud se však zapomemnete a necháte na biku třeba těžší převod, počítač vám to dá najevo adekvátním úbytkem výkonu.

Jinak co se týká praktického chodu motoru, tak ten je celkem tichý a ani ve výjezdech nevydává žádný zásadně rušivý cvakot nebo bzukot. Velký budík je vybavený černobílým displejem, na kterém krásně vidíte jak aktuální stav baterie a zvolený stupeň dopomoci, tak i aktuální rychlost. Přepínat pak můžete mezi několika dalšími údaji, které prozrazují třeba odhadovaný dojezd kola v závislosti na aktuální kapacitě baterie, ale jak víme, jde o údaj velice orientační, podle kterého se úplně řídit nemůžete.

Bike je dobré nabíjet přes noc, protože do plné kapacity je potřeba několik hodin. A řekl bych, že zde platí podobné pravidlo jako u jiných ukazatelů nabití, a to, že první dvě čárky odpadnou o poznání pomaleji než další tři.

Chameleon, který se nezdá

Samozřejmě že s příchodem zimy, bláta a hlavně sněhu jsem si vyzkoušel bike jak na 29", tak 27,5" kolech a získal jasnou představu o tom, co je kdy, kde a v jakých situacích lepší.

Osobně bych se s přihlédnutím k celkovému charakteru biku přikláněl rozhodně k verzi s 29" koly. Na nich si totiž více užijete bike jako cestovní koráb a využijete tak na maximum i vlastnosti rámu a koncepci Ennyxu jako ebiku tak, jak je navržen.

Jakmile totiž začnete uvažovat o pluskách, tak to znamená, že máte za lubem nějaké vylomeniny a nechcete se s kolem vozit jen po lesních a polních cestách, ale máte ambice ho provětrat i mezi stromy, kameny a kořeny. Abych řekl pravdu, pluska ve sněhu na elektrobiku jsou zážitek, a jelikož jsem kolo vracel před pár dny, nechal jsem je na nich, protože jsem tak strávil několik posledních vyjížděk. Střed kola se sice malinko snížil, ale to nebylo vůbec na škodu. výrazněji měkké pláště si nechají líbit o dost víc než přeci jenom více nabombené devětavacítky, ale hlavně o poznání lépe drží stopu a v případě zadního kola pak i grip při jízdě na jakémkoliv povrchu.

Díky dvojici kol, která jsem měl k dispoizci, jsem krátce zkusil i moderní kombinaci velkého kola vpředu a malého vzadu, kterou shledávám obecně jako velmi přínosnou, ale tady bych si ji na maximum užil opravdu jen s jiným kokpitem a do toho jsem se už pouštět prostě nechtěl. Nicméně položenější vidlice a přitom nízký střed by tady mohlo dávat smysl a osobně bych se přimlouval do budoucna třeba za nenáročný EVO model, který by toto všechno měl už sériově.

Závěrečné shrnutí

4Ever Ennyx patří mezi moderně pojaté elektrobiky s plně integrovanou baterií, které splňují požadavky nejenom na kompaktní bike. Renomovaný dodavatel elektromotorů Brose patří k technologické špičce v oboru především díky zkušenostem z automobilového průmyslu, kam mnoho let dodává své servomotory pro různé aplikace.

Ennyx bych zařadil do skupiny univerzálních elektrobiků, které vám dobře poslouží jak při cestování a turistice, tak i při sportovněji zaměřených aktivitách. Nečekejte od něj ale primárně adrenalinový stroj, se kterým byste se vrhli do náročného terénu. Pro to byste si ho museli trochu uzpůsobit a pár věcí na něm vyměnit. Jeho geometrie je koncipována spíše pro klidnější jízdu a cestovatelské zážitky než pro blbnutí někde v bikeparku.

Cenová politika 4Everu je v tomto případě poměrně vstřícná. Náš testovaný bike je topmodelem mezi Ennyxy a vychází na 76 990,- Kč. pod ním jsou ovšem ještě dva další modely, vybavené stejným pohonem, které startují již na 60 990,- resp 67 990,- Kč, přičemž vždy je jen na vás, jestli zvolíte větší 29", nebo menší 27,5" plusková kola.

Podle mě jde o hodně zajímavou a v mnohém i praktickou alternativu k dnes nejrozšířenějším Bosch a Shimano elektrobikům, která je navíc cenově velice zajímavá na to, že jde o renomovanou německou značku.

Další informace o Ennyxu najdete zde.

 
Zpět na výpis novinek