Vyhledat název

cs

Na praktický test se nám do rukou dostává druhá nevyšší specifikace na jednopřevodníku Scanner 29 11 v největší nabízené velikosti 20,5".  Zajímavé je, že to stejné kolo je v nabídce i s dvoupřevodníkem za totožnou cenu 69 990 Kč. Stejně tomu tak je i u nižší řady Scanner 2, jejíž cenovka na mixu Shimana SLX a XT je příznivých 57 990 Kč. Topmodel Scanner 29 NZRT najdeme “jen” na kompletním XTR s jednopřevodníkem 1x12 s cenou nastavenou na 104 990 Kč.

Scanner je hlavně o novém rámu, tak rovnou jdeme na jeho detailní prohlídku. Předchozí generaci Scannerů nahrazuje moderní platforma, která jde se současnými trendy aktuálního pojetí XC ježdění. Tím nejzásadnějším je geometrie. Rám se protáhl, zkrátila se zadní stavba a hlavová trubka nyní svírá úhel 69°. Karbonový monocoque je tvořen High Modulus materiálem. Všechny tyto prvky dávají tušit, že s kolem by měla být velká zábava.

Hned na první pohled Scanner zaujme výrazným slopingem podpořeným vytaženou sedlovou trubkou vysoko nad úroveň horní rámové trubky. Jinak je však rám velmi čistý a vše na sebe krásně navazuje. Nepříliš silná spodní rámová trubka se s podstatně slabší horní rámovkou potkává v plnější hlavové části, kerá je lehce profilovaná a kromě tapered hlavy v sobě ukrývá i vstupy pro vnitřní vedení.

Vzpěry zadní stavby velmi elegantně navazují na horní rámovou trubku a to kupodivu i v největší 20,5" velikosti. Zploštělý tvar trubek dává tušit jejich pružící funkci. Myšleno je i na dostatek prostoru kolem pláště, který má i při šíři 2,25 dost místa na případnou porci bláta.

Patky jsou připraveny pro náboje s boost pevnou osou v rozměru 148x12 mm. Hák držící přehazovačku je vkusně integrován do patek a jeho součástí je i závit pevné osy náboje.

Oblast kolem středu dostala dostatečnou porci materiálu navíc na to, aby zajistila rámu jako celku tolik požadovanou tuhost, ale přiměřeně na to, aby zůstala hmotnost na rozumné hranici. Navazující sedlová trubka je profilována tak, aby výše od středu měla možnost lehce pružit a dělat tak rám pohodlnějším. Pro tento účel padla volba i na vnitřní průměr pro sedlovku 27,2 mm.

Středové složení je integrované Press-Fit. Rám umožňuje i montáž přesmykače se spodním přímým uchycením a bočním vedením Side-Swing.

Shimano a spol.

Komponenty Shimano se prolínají v podstatě celou kolekcí Scannerů a zákazník má možnost volby mezi jedno, či dvoupřevodníkem. Náš Scanner 29 11 dostal téměř kompletní řadu Shimano XT M8000 s jedním "nepadacím" převodníkem o 34 zubech na Boost klikách FC-M8000-1. Vodítko řetězu není sice součástí výbavy, ale není problém jej případně instalovat na pozici spodní přímé montáže přesmykače E-type.

Hegemonii sady XT narušuje přehazovačka z nejvyšší sady XTR RD-M9000 s kratším GS vodítkem, která pracuje s dalším dílem mimo XT sadu a to kazetou SLX CS-M7000 v rozsahu 11-46 zubů. Tento set spojuje řetěz Shimano CN-HG600 s rychlospojkou.

Přední odpružení má na starosti vidlice Rock Shox SID RL s pro tento segment kol celkem nadstandardním zdvihem 120 mm. Mimo vyššího zdvihu pomáhá k dosažení "podkopnutějšího" hlavového úhlu i offset - předsazení vidlice o 51 mm (doposud bylo nějčastějším standardem 46 mm). Olejové tlumení Charger 2 je ovládáno páčkou z řídítek OneLock, která je na pozici místo páčky přesmykače. Pružení je vzduchové Debon Air. Osa předního náboje je Boost 110x15 mm s Maxle rychloupínací páčkou.

Při výběru brzd padla volba na osvědčené dvoupístkové Shimano XT BR-M8000. Elegantní subtilní, ale zároveň velmi výkonná brzdová páka umožňuje uchycení řadící páčky na jednu objímku I-Spec II. Díky tomu jsou řídítka krásně čistá. Brzdový třmen je uchycen napřímo v systému Post Mount a brzdí vzadu o 160mm kotouč Shimano SLX SM-RT70. Na kole předním je stejný kotouč, jen s větším průměrem 180 mm.

Zapletená kola jsou tvořena náboji Shimano XT M8010-B v Boost provedení zapletenými do ráfků Mavic XC821 s vnitřní šířkou 21mm, svařovaným spojem a kalíškováním otvorů pro niple. Obuty jsou zde pláště Schwalbe s loňskou verzí Racing Ralph Performance v rozměru 29x2,25.

Kokpit stejně jako sedlovka jsou z legendární řady WCS od Ritchey. Díky moderní stavbě rámu je nyní možné i 20,5" velký rám osadit relativně krátkým představcem (90 mm) v kombinaci se 710 mm širokými řídítky. 

Sedlovka Ritchey WCS se zámkem One bold na jeden šroub drží novinku od značky Selle Italia model X-LR s výrazným otvorem uprostřed a magnéziovými ližinami.

Konkurenční srovnání

V rámci dnešního srovnání jsme pro vás připravili po čase opět ryze československou bitvu, ve které jsme proti testovanému 4Everu postavili trojici soků od Rock Machine, Authoru a Kellysu s tím, že souboj je to vskutku na ostří nože. Navíc právě uvedený Rock Machine jsme měli možnost testovat společně s 4Everem takže i na pocity z jízdy na něm se můžete v brzké době těšit.

Jízdní dojmy

Přiznám se, že jsem nějakou dobu pevný karbonový stroj nesedlal a tak jsem se celkem těšil, že po kilometrech strávených na gravelu či enduru si opět budu moct vyzkoušet pevnou devětadvacítku.

Měl jsem štěstí na dodanou velikost, největší nabízený rám 20,5" byl pro mých 193 cm ideální volbou. Jedinou věc, kterou jsem měl potřebu upravit, byla poloha představce, který ač v negativním úhlu byl nasazen na nejvyšší pozici. Přesazení podložek vše vyřešilo a tak se mohlo vyrazit do terénu. Tedy doplním ještě úpravu tlaku vidlice, kterou jsem si přifoukl nějak k 110 PSi.

Scannera jsem záměrně vytáhl na městské traily, kde jsem s horským kolem začínal. Mělo to i pragmatický důvod a to, že na vrcholcích našich Krušných hor byl v tu dobu ještě sníh :). Nicméně terénů k řádnému otestování bylo k dispozici víc než dost.

Hned po prvním letmém seznámení se mi začínaly potvrzovat papírové předpoklady z geometrie rámu. Jednak při dlouhém rámovém trojúhelníku nebyl problém kratší představec, bylo tomu přesně naopak. Delší rám dodává kolu dobrou stabilitu a hlavový úhel právě s kratším představcem zase výbornou ovladatelnost. Z prvních pocitů mi kolo přišlo skoro až vratké, jak rychle reagovalo na zatočení, ale po chvilce jsem se "srovnal" a začal si jízdu dost užívat.

Při stoupáních je cítit příznivá hmotnost (navážil jsem 11,52 kg) a to, jak kolo jede kupředu po každém záběru do pedálů. V prudkých technických výjezdech neztrácelo stabilitu a měl jsem pocit dobré vyváženosti, kdy se příliš nezvedalo na zadní a zároveň zadní vzorek držel v kontaktu s podkladem a nepodkluzoval.

Ve sjezdech Scanner držel stopu a poslušně zatáčel přesně tam, kam jsem potřeboval. V prudkých pasážích byl příjemný výrazný sloping, který mi dovoloval dostat se nad rám tak, abych udržel stopu, kterou jsem si vymyslel. V rozbitých pasážích jsem uvítal i 120mm zdvih, kterým SID disponuje, dával mi opravdu jistotu ve vedení stopy. Hravému zatáčení pomáhá i celkem krátká zadní stavba - 430 mm, díky které se i z devětadvacítkového kola stává obratný švihák.

Dobrá je i úroveň pohodlí při jízdě v sedě. To má na svědomí zadní stavba, jejíž horní vzpěry jsou ploše profilovány a taktéž profilovaná trubka sedlová. Dalším faktorem, který se přidává, je i sedlovka o průměru 27,2 mm, která sama o sobě také poměrně slušně pruží.

Pochvalu rozhodně zaslouží XTéčkové brzdy, které na to, že byly úplně nové a nezajeté, odváděly výbornou a jistou službu. Vytknout není co ani řazení, snad jen, že v dnešní době už by člověk pomalu všude chtěl dvanáctikolečko, ale v tomto případě jsou převody voleny tak, že to ani není třeba. Kombinace převodníku se 34 zuby a kazety v rozsahu 11-46 zubů mi přišla za všech okolností dostačující.

Překvapený jsem byl ze sedla X-LR od Selle Italia. Na první pohled jsem měl obavu z toho, jak hodně je profilované, ale poměrně rychle jsem si na něj zvykl a v podstatě jsem o něm nevěděl.

Závěrem

Po zkušenosti s novým Scannerem si myslím, že je třeba začít brát značku 4Ever v segmentu karbonových hardtailů opravdu vážně. Scanner je XC stroj, který se veze na aktuální vlně trendu technického XC ježdění, kde je i přes zaměření na maximální výkon spousta prostoru pro zábavu. Lehký, ale zároveň tuhý rám poskytující i dostatečnou dávku pohodlí s geometrií postavenou tak, že máte chuť si při každé nerovnosti poskočit, nebo si jinak s kolem hrát, je prostě super.

Vyšší zdvih vidlice vám dodává jistotu i v místech, kde byste se dříve necítili zcela jistí, zároveň však díky funkčnímu zámku ovládanému z řídítek není překážkou při stoupáních.

Osazení je voleno na jednu stranu bez nějaké větší kreativity, ale na stranu druhou je to sázka na jistotu a maximální funkčnost. Oceňuji i komponentovou ucelenost, kdy se na kole neobjevují žádné divoké komponentové mixy. Osobně bych volil trochu lepší pláště a řídítka s větším zahnutím k sobě, ale to jsou detaily, na které může mít každý svůj názor či je lze poměrně jednoduše vyměnit. Podstatný je však základ, který je velmi dobrý.

Scanner může být ideálním strojem jak pro jezdce se závodními ambicemi, tak pro ty, kteří hledají výkon spojený se zábavou. Kompletní nabídku najdete na stránkách www.4ever.cz

 

(zdroj: www.mtbs.cz)

 

Zpět na výpis novinek