Vyhledat název

cs

Autorský web: www.mtbs.cz

Autor: Petr Bureš

Fotografie: Petr Bureš a 4Ever

 

Česká značka 4Ever poměrně dlouho "mlžila" ohledně znovuzařazení celoodpruženého biku do své nabídky. Dnes už víme, že se tak stane v rámci modelového roku 2020.

Dalo by se říct, že tak nějak potichu zmizel z katalogu 4Everu poslední celoodpružený 27,5" model SXC, který firma nabízela ještě v modelovém roce 2018. Místo něj ale zatím novou generaci fulla nepředstavila a tak se logicky začaly množit dotazy jestli a kdy se tak stane.

Jak se zdá, 4Ever už náhradu má a my jsme měli možnost se na ni podívat exklusivně.

Dá se zde očekávat, že podobně jako se tomu stalo u hardtailů, dostanou i nové fully více zdvihu, než jejich předchůdci. Nová generace SXC modelové řady také bude premiérově postavena na 29" kola a nabídne plnohodnotné čtyřčepové zadní zavěšení.

Rám nového fullu bude dostupný v několika specifikacích výbavy, ovšem výhradně v karbonovém provedení. Z karbonu by měl být jak přední trojúhelník, tak kompletní zadní stavba.

Novinkou je také možnost měnit geometrii kola prostřednictvím otočného segmentu, umístěného na vahadle zadní stavby.

Zdvihy by se zde měly oproti původním 100 mm posunout výrazně nahoru. Mluví se o hodnotách 140 mm. Tomu by odpovídala i poměrně široká zadní stavba, která je evidentně schopná pojmout i výrazně širší pláště, než které byly obuty na tomto vzorku (Schwalbe Racing Ralph 29x2,25").

Vzorek je sice postavený na komponentech tak zvaně "co dům dal", nicméně počítá se s osazením nejnovějších sad 2020 od Shimana SLXem počínaje a XTRkem konče v cenovkách od 75 do 95 tis Kč. Otázka teleskopických sedlovek v sériovém osazení se řeší, jasné je, že do rámu dát jdou stejně tak, jako je rám připravený na dálkové vedení lockoutu tlumiče. Kabeláž je pak vedena komplet vnitřkem včetně zadní stavby.

Konkrétní nafocený vzorek byl postavený na komponentech, které zřejmě v sériové specifikaci úplně přesně nebudou. Nicméně tato XC specifikace ve velikosti rámu M vážila jen necelých 12,5 kg a to rozhodně není moc na bike se 140mm vidlicí.

Zpět na výpis novinek